Zastosowanie energooszczędnych technik jeszcze nie jest tak bardzo powszechne i popularne na rynku polskim. Nadal powstaje masa domów budowanych metodą klasyczną, a nowatorskie rozwiązania pozostają wciąż w tyle i wprowadzane są z opóźnieniem. Żeby ta technologa poszła do przodu, warto przyjrzeć się i wskazać podstawowe zalety domów energooszczędnych.

Pierwszą zaletą z pewnością jest oszczędność. To prawda, że koszt budowy domu energooszczędnego przewyższa koszty budownictwa tradycyjnego, jednakże plusem jest zapotrzebowanie na energię, które jest mniejsze o 50%. Zatem już po kilku latach użytkowania koszty budowy się zwrócą. Inwestycja w budowę domu energooszczędnego przyniesie wymierne korzyści, ponieważ wartość rynkowa tego typu domu rośnie wraz z biegiem czasu. Nawet ewentualna sprzedaż domu nie przyniesie strat, a wręcz przeciwnie. Inną zaletą domu energooszczędnego jest ochrona środowiska dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię. Redukcja dwutlenku węgla, zmniejszenie ilości materiałów, zastosowanie materiałów, które podlegają recyklingowi oraz zakup energooszczędnych urządzeń sprawiają, że dom faktycznie może być energooszczędny. Kolejną zaletą są komfortowe warunki do mieszkania, a sprawia to wentylacja mechaniczna, która gwarantuje świeże powietrze o każdej porze roku, rekuperacja czy centralny odkurzacz i wiele innych. Z pewnością do dodatnich cech należy funkcjonalny, a także przemyślany projekt domu, który jest wymagany podczas budowy domu energooszczędnego. Pomieszczenia, pokoje są w miejscach zgodnie ze stronami świata. Z kolei wszelkie urządzenia instalowane są w prosty sposób, dzięki którym łatwo i szybko można kontrolować warunki panujące w domu. Następną zaletą domu energooszczędnego na pewno jest spokój oraz bezpieczeństwo.

Technologie konstrukcyjne potwierdzają właściwe projekty konstrukcyjne oraz firmy partnerskie, które dają gwarancję bezpieczeństwa domu. Metoda energooszczędna jest przyszłością budownictwa. Domy tradycyjne z roku na rok będą się starzeć, a domy energooszczędne będą stosować nowatorskie rozwiązania, co będzie zwiększało ich wartość.