Domy drewniane nadal są modne i wciąż powstają, i znajdują swoje zainteresowanie wśród niektórych ludzi. Niektórzy wciąż pozostają zwolennikami domów konstrukcji drewnianej. Często dochodzi do tego, że w czasie odnowienia domu okazuje się, że to jednak konstrukcje z drewna są w dużo lepszym stanie technicznym niż domy budowane tradycyjnym sposobem. Dzisiejsza wiedza jest dużo bardziej poszerzona w tym zakresie, ale i technologia coraz bardziej się rozrasta. Oczywiście część tej wiedzy zaczerpnięta jest z obcych krajów i z czasem, powoli przenoszona jest do Polski.

Drewno wykorzystywane w tym budownictwie jest materiałem, który posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, a to stwarza dość charakterystyczny mikroklimat, który jest bardzo przyjemny. W czasie zimy daje sporo ciepła, a w okresie letnim daje uczucie chłodu. Poza tymi cechami drewno jest naturalnym i ekologicznym produktem oraz świetnym izolatorem. Domy te zalicza się do drewnianych domów ekologicznych.

W drewnianych domach ekologicznych zachodzi zjawisko bezwładności cieplnej. Tego rodzaje domu są bardzo szczelne i ciepłe. Dzięki takim czynnikom nie dość, że domy te są ekologiczne, to zarazem energooszczędne, gdyż posiadają mniejsze zapotrzebowanie na zużycie energii. W późniejszym czasie użytkowania przerodzi się to na wiele niższe rachunki.

Domy drewniane oczywiście mają plusy i minusy. Do plusów na pewno należy fakt, że drewno to jest odporne na szkodliwe działania owadów oraz grzybów, czy bakterii. Jest tak dlatego, ponieważ produkt ten w czasie obróbki podlega suszeniu, stąd wszelkie substancje naturalne, które stanowiły wcześniej pokarm dla szkodników, są ewakuowane. Dzisiejsze domy drewniane przede wszystkim są ognioodporne.

Koszt budowy drewnianego domu ekologicznego jest dużo tańszy. Budowę można przeprowadzić o każdej porze roku, gdyż jedyną mokrą pracą jest wylanie fundamentów. Wszelkie instalacje, które należy przeprowadzić nie stanowią większego problemu, gdyż wszystkie kable montowane są w ścianach.
Sama budowa domu drewnianego nie trwa długo i zwykle powstanie takiego obiektu waha się od kilku do kilkunastu dni.