Bardzo często ludzie szukają oszczędności w domu, żeby przychodzące rachunki były nieco mniejsze i bardziej przyjemne. Domy energooszczędne są bardzo dobrym przykładem oszczędności. W takich domach instalowane są ekologiczne systemy grzewcze, które przede wszystkim posiadają niskie zapotrzebowanie na ciepło, a zapewniają dużą oszczędność oraz dbałość o środowisko.

Pompy ciepła m. in. należą do ekologicznych systemów. Adaptacja polega na tym, by je dobrze dostosować do reszty. Żeby pompy ciepła mogły odpowiednio działać, w ziemi umieszcza się rury, które pobierają z niej ciepło, i które zostaje przekazane do pompy. Tam z kolei ciepło się zagęszcza i następuje wzrost temperatury, za pomocą energii elektrycznej. Zaletą tego systemu jest to, że inwestycja szybko się zwraca, zużywa się mniej prądu. Do dobrych cech użytkowania pompy ciepła zalicza się fakt, że jest to system przyjazny dla otoczenia. Również zaletą jest to, że urządzenia tego nie trzeba obsługiwać, ponieważ jest samowystarczalny. Wadą z pewnością jest wysoki koszt inwestycji na początku jaki trzeba wnieść, także uzależnienie od działania energii elektrycznej. Takie urządzenie zabiera sporo miejsca, a co najgorsze wydaje hałas, który po dłuższym czasie może być bardzo uciążliwy.

Ekologicznym systemem jest też ogrzewanie kominkowe. Plusem jest fakt, że drewno jest e tanie i ekologiczne. Ogrzewanie to nie jest zależne od zewnętrznych dostaw energii. Z pewnością nie jest to sposób na ogrzanie całego domu, nie da się go regulować automatycznie. Zwykły kominek nie ogrzewa wody, trzeba pilnować, by nie zgasł płomień.

W systemie ekologicznym można wykorzystać również ekologiczne piece. Jest to jedna z najtańszych metod na ogrzanie domu, paliwo można uzupełniać 2, 3 razy w tygodniu, pellet jest ekologiczny, wytwarzający się popiół można wykorzystać jako nawóz. Uciążliwe może być za to składowanie pelletu.

Żeby ekologicznie ogrzać dom, można wykorzystać kolektory słoneczne, które generują mniejsze koszty niż zwykłe ogrzewanie, przez cały rok grzeje wodę. Inwestycja zwraca się po kilku latach. Jest to wygodny, ekologiczny i bezobsługowy system grzewczy. Minusem są z pewnością wydatki na samym początku.