Decydując się na zakup projektu domu, trzeba być także przygotowanym na to, że nie będzie to tania rozrywka. Często pojawiają się dwa zagadnienia, które jedno mówi, że projekt indywidualny kosztuje dużo więcej niż gotowy, a drugie mówi, że im większy koszt projektu, tym efekt domu powstałego już będzie dużo lepszy. Nie zawsze te stwierdzenia są słuszne.

Gotowy projekt zwykle wynosi około 1, 5-2 tys. zł. Ale to jeszcze nie jest wszystko. Aby projekt można było spełnić, potrzebna jest jego adaptacja, czyli dostosowanie gotowego projektu do działki i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub dopasowanie go do decyzji o warunkach zabudowy. Ta sprawą najczęściej zajmuje się architekt, który wrysowuje dom w plan działki i zagospodarowuje teren. Wówczas cena takiego projektu wynosi około 2-3 tys. zł, a dodatkowo jeszcze za stworzenie mapy geodezyjnej i badania geotechniczne trzeba zapłacić od 500 zł do 1, 5 tys. zł.

Według prawa budowlanego autorem domu nie jest gotowy projekt, tylko osoba, która adaptowała go. Trzeba również pamiętać o tym, że wszelkie nanoszone zmiany do projektu również mają swoją cenę. Pojedyncza zmiana kosztować może nie mniej niż kilkaset złotych.

Projekt indywidualny może okazać się świetnym rozwiązaniem dla tych, których mają działki niezbyt przystosowane pod budowę domu. Taki dom, projektowany na zamówienie, z pewnością będzie pasował zarówno właścicielom, jak i wkomponuje się w otoczenie. Taki projekt powstaje podczas wielogodzinnych konwersacji architekta z klientem.

Problem może pojawić się, gdy inwestor i osoba przygotowująca projekt mają odmienne zdania i poglądy na temat estetyki, czy funkcjonalności domu. Często jest tak, że to inwestor narzuca swoje pomysły, jednakże powołując się na indywidualny projekt, trzeba mieć trochę więcej zaufania do architekta.

Koszt projektu indywidualnego ma wiele zależności. Składa się na to region kraju, dobre imię pracowni architektonicznej, wielkość domu i stopień jego skomplikowania. Ceny projektów niektórych pracowni wynoszą od 50-200 zł/m2. Do tego dochodzą jeszcze koszty planu zagospodarowania działki. Cena może być równa 2-5% wartości całej inwestycji.