Domy energooszczędne są damami ekologicznymi, które zatrzymują ciepło, a z kolei pozyskują energię z otoczenia. Aby mógł powstać tego typu dom potrzebny jest z pewnością projekt domu ekologicznego. Architekt w tym projekcie ma na zadanie umieścić w nim takie rozwiązania i sposoby, by te nie pozwoliły na jakiekolwiek utraty ciepła.

Dom energooszczędny jest w kształcie zwartej i prostej bryły. Ogromne okna umieszczone w ścianie są ulokowane od strony południowej, dzięki czemu dom nagrzewa się w sposób naturalny, a przy okazji przez szyby wpada naturalne światło, przez co automatycznie zmniejsza się zużycie prądu.

Podstawowymi izolatorami w domu energooszczędnym są drzwi, okna, dach oraz ściany. Chcąc maksymalnie ograniczyć utraty ciepła, należy zastosować tak zwany ciepły montaż drzwi i okien. Od tego są specjalni ludzie, dobrze znający tę technikę. W domu energooszczędnym warto zrezygnować z mostków termicznych, przez które także ulatnia się ciepło.

Teren, na którym ma powstać budowa musi być odsłonięty od wiatru i powinno stać w niezacienionym miejscu, ponieważ głównym zadaniem jest pozyskiwanie energii słonecznej, a nie jej omijanie. Wspomnianą energię można pozyskać z odpowiedniego urządzenia zamontowanego na dachu, jakim jest kolektor słoneczny. W pokojach wychodzących na południe, warto umieścić jak największe okna, by słońce docierało w jak największym stopniu. W ten sposób światło słoneczne pozyskiwane jest maksymalnie, przez co dochodzi nawet do zmniejszenia się zużycia energii elektrycznej, ponieważ przez okna przedostaje się dodatkowe światło.

Projekty domów ekologicznych przewidują ściany jedno albo wielowarstwowe. Zależy to od zastosowanej metody wykonania. Ściany jednowarstwowe wykonane są z ceramicznych cegieł lub betonu i ceramiki. Natomiast ściany wielowarstwowe wykonuje z betonu. Ściany te zwykle są warstwą nośną, którą z zewnątrz osłania powierzchnia elewacyjna. Pomiędzy tym umieszcza się materiał izolacyjny. Dach pokrywany jest wełną mineralną albo styropianem. Można dobudować dodatkowe pomieszczenie, aby zaoszczędzić energię, co sprawi zminimalizowanie utraty ciepła.