Rozplanowywanie układu pomieszczeń oraz komunikacji w domu parterowym jest zależne od potrzeb przyszłych mieszkańców oraz od jego oczekiwań. Dobry plan z pewnością przełoży się na komfort użytkowania domu.

Dom parterowy to zarazem dom z charakterem. Wyłącznie od wysiłków architekta oraz odwagi inwestorów zależy jak dom będzie wyglądał. Dom jednokondygnacyjny musi pomieścić wszystkie pomieszczenia użytkowe na jednym poziomie. Dlatego właśnie w tych domach nie ma schodów, które bywają uciążliwe. Jest to przy okazji świetne rozwiązanie dla osób w starszym wieku.

Ludzie jednak liczą na wygodę, stąd wybór domu parterowego, gdzie wszelkie pomieszczenia znajdują się w poziomie i nie trzeba pokonywać schodów. Na decyzję o funkcjonalności budynku mają wpływ oczywiście preferencje domowników. Po zapoznaniu się z nimi, architekt może wykorzystać uniwersalne reguły, aby stworzyć użyteczną przestrzeń. Zaplanowanie budynku parterowego wcale nie jest łatwym zadaniem. Architekt w takim planie musi oddzielić dwie strefy: dzienną i nocną.

Salon i pokoje mieszkalne zwykle lokuje się od południa i zachodu, natomiast łazienki, w. c., kotłownię oraz pomieszczenia gospodarcze sytuuje się od strony północnej i północno-wschodniej. Do salonu najczęściej przylega aneks kuchenny bądź kuchnia.

Wszelkie pomieszczenia należące do strefy dziennej zazwyczaj sąsiadują ze sobą. Za to nie powinny być daleko od wiatrołapu i wejścia do domu. W pobliżu strefy dziennej powinny również znaleźć swoje miejsce w. c. albo niewielka łazienka.

Sypialnie znajdują się w strefie nocnej wraz z łazienką. Kotłownia, garaż czy pomieszczenie gospodarcze to też odrębna grupa.

Żeby móc zaoszczędzić na rachunkach za światło, warto umieszczać i planować wnętrza tak, by korzystały one z naturalnego słońca, a przy okazji mogły się nagrzewać dzięki promieniowaniu słonecznemu.

Kłopoty z energooszczędnością znikną, jeśli uda się zaplanować budynek parterowy z uwzględnieniem stron słonecznych. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Na szczęście energooszczędność nie zależy wyłącznie od rozmieszczenia wnętrz według stron świata.