Bardzo często można spotkać takie budownictwo, które zakłada oszczędzanie i samo polega na oszczędzaniu energii. Do głównych zadań tego typu budownictwa należy energetyczne pozyskiwanie oraz zminimalizowanie strat ciepła.

Parterowe domy pasywne dysponują niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną. Budynki te stawiane są według bardzo ścisłych i ograniczonych przepisów. Domy pasywne budowane są w kształcie prostej i zwartej bryły. Poprzez Dzięki używanie pasywnego źródła ciepła, zapotrzebowanie na energię automatycznie się zmniejsza. W tego rodzaju domu ogrzewanie również jest pasywne. Dom ogrzewa się samoistnie, zatem ciągłe bieganie, żeby dołożyć do pieca jest wykluczone. Dzięki takiej funkcjonalności parterowego domu pasywnego można zyskać bardzo dużo czasu.

Materiały, jakie stosuje się podczas wznoszenia budynku są naturalnymi izolatorami. Jest tak przy budowaniu domów pasywnych jak i energooszczędnych. Przez właściwe ocieplenie i przy zastosowaniu tak zwanego ciepłego montażu drzwi i okien, a także dzięki usunięciu mostków termicznych, możliwe jest wybudowanie energooszczędnego domu.

Budowa parterowego domu pasywnego pochłania kilkanaście razy mniej pieniędzy niż dom budowany tradycyjnym sposobem. W parterowych domach z pewnością można zaoszczędzić na braku konieczności umieszczania schodów. Jeśli chodzi o odm energooszczędny nie musi być on wznoszony według zasad jak w przypadku domu pasywnego. Te ostatnie kumulują większe korzyści niż domy energooszczędne, nawet do 50%.

Oba budownictwa z pewnością łączy staranność, rzetelność i skrupulatność podczas wykonania. Domy pasywne, które mają niskie zużycie energetyczne, posiadają tym samym niewielkie zapotrzebowanie źródeł energii, w skład, którego wchodzi gaz, prąd, drewno, olej opałowy. Brak potrzeby korzystania z grzejników albo ogrzewania podłogowego jest ogromną zaletą. Posiadanie bardzo dobrej wentylacji mechanicznej, lokalizacja na słonecznej działce, a także okna wychodzące na południe to zalety posiadania parterowego domu pasywnego.

Ciepło w takim domu pozyskiwane jest podczas gotowani. Sam człowiek również wytwarza ciepło, ale promienie słoneczne wpadające przez okna również je dają. Urządzenia elektryczne czy sprzęty AGD też wydzielają energię cieplną.