Domy te o dość dużej powierzchni- domy parterowe, świetnie spełniają swoją rolę, gdy na jednym poziomie zamierza się umieścić wszystkie pomieszczenia, które są niezbędne do codziennej egzystencji. Nowoczesne domy parterowe nie posiadają schodów, co wyjątkowo jest ogromną zaletą i jest ogromnym udogodnieniem dla osób, które mają trudności z poruszaniem się, czy dla osób w starszym wieku albo dzieci. Poprzez brak schodów, dzięki zaoszczędzonemu wydatkowi, można zwiększyć za to koszty wykończenia domu.

Ogromną zaletą nowoczesnych domów parterowych jest bardzo krótki czas trwania budowy. Budynek powstaje w niedługim czasie z powodu budowy wyłącznie jednej kondygnacji, a także dzięki prostej bryle takiego domu.

Domy parterowe posiadają bardzo prosty układ komunikacyjny, dzięki któremu przemieszczanie się domowników nie stwarza problemu i nikt nie wchodzi sobie w drogę. Domy parterowe są dość funkcjonalne, gdyż można w nich wydzielić dwie strefy. Jest to strefa dzienna oraz strefa nocna.
Głównym zadaniem a zarazem zaletą nowoczesnego domu parterowego jest ulokowanie w nim wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie. Chcąc w ogóle mieć tego rodzaju dom, trzeba być posiadaczem dość dużej działki.

Dom ten swoje przeznaczenie znajduje szczególnie w rodzinach mających dzieci albo u ludzi mieszkających z osobami w starszym wieku czy niepełnosprawnymi. I dlatego właśnie brak umieszczenia schodów w domu parterowym wpływa bardzo pozytywnie na wybór projektu tego domu, ponieważ brak konieczności wspinania się po nich jest ogromnym komfortem dla osób starszych. Bardzo dużą zaletą tego domu jest również fakt, że budynek stoi na otwartej przestrzeni, dzięki czemu dostęp do światła jest cały czas i z każdej strony. Nie dość, że przez duże okna wpada naturalne światło, to również dzięki temu pomieszczenia nagrzewają się. Dom ten jest bardzo jasny i przyjemny.

Dom parterowy niestety wymaga posiadania większej działki niż dom wielokondygnacyjny, z tego powodu, że wszystkie pomieszczenia muszą się znaleźć na jednej kondygnacji. Nowoczesne domy parterowe tracą sporo miejsca na korytarze albo hole.