Oczywiście jak każdy dom, dom parterowy posiada swoje wady oraz zalety. Zalety są zawsze bardziej na topie i każdy je lubi. Wady w tym momencie zeszły na drugi plan.

Jedną z takich ważniejszych zalet domu parterowego jest brak konieczności wstawiania schodów wewnątrz domu. Oprócz tego, że jest to drogi dodatek, to zabiera sporo miejsca, które można spożytkować w inny sposób i bardziej funkcjonalny. Dom bez schodów jest świetną opcją dla osób mających problem z poruszaniem się bądź dla małych dzieci, czy ludzi w starszym wieku Zamiast schodów, które po części mogą być ozdobą, zamiennikiem może być podwieszany sufit, który również dodaje prezencji całości

Powstały dom parterowy można pięknie otoczyć ślicznym ogrodem. Z domu wówczas może być bezpośrednie wyjście na ogród, dzięki czemu można uzyskać zadaszony taras. Taras wówczas i ogród stanowią jakby jedną całość i nie ma między tym widocznej granicy, która je dzieli. Okna zamontowane w salonie dodadzą świetnego uroku oraz dostarczą piękny i estetyczny krajobraz. Do ogrodu można zaplanować wyjścia niemal z każdej strony domu, co jest bardzo dobrym pomysłem. Integracja z otoczeniem w przypadku domów parterowych to świetne rozwiązanie. Jeśli chodzi o dzieci mają łatwiejszy kontakt z przyrodą, a rodzice w każdej chwili mogą mieć je na oku.

Pomieszczenia znajdujące się na parterze nie są ograniczone żadnymi skosami. Wymiary pokoi są pełne. Zatem zaaranżowanie wnętrza nie sprawi mniejszego bądź większego problemu, gdyż meble, które mają wypełnić pomieszczenia nie muszą być zamawiane na wymiar. Rynek jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o wybór mebli, zatem można załatwić to szybko i sprawnie.

Budowa domu parterowego nie zajmuje dużo czasu w porównaniu do domu piętrowego. To jest dużym plusem, ponieważ nie trzeba rozkładać wysokich rusztowań ani budować większej ilości ścian nośnych, stropu, bądź schodów.

Zgrabnie zaprojektowany dom parterowy przez architekta daje uczucie przestrzenne, gdzie w przypadku domów wielopiętrowych jest to trudne do uzyskania. Jest tak właśnie dzięki braku schodów, które czasem tylko uprzykrzają życie domownikom oraz dzięki mniejszej ilości ścian nośnych.